06031A470MAT2A ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
06031A470MAT2A
Stock Available Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
06031A470MAT2A
Manufacturer / Brand
KYOCERA AVX
Part of Description:
CAP CER 47PF 100V NP0 0603
Datasheets:
06031A470MAT2A(1).pdf06031A470MAT2A(2).pdf06031A470MAT2A(3).pdf06031A470MAT2A(4).pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
ROHS3 Compliant
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number 06031A470MAT2A
Manufacturer / Brand KYOCERA AVX
Category Capacitors > Ceramic Capacitors
Description CAP CER 47PF 100V NP0 0603
Lead Free Status / RoHS Status: ROHS3 Compliant
Voltage - Rated 100V
Tolerance ±20%
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Series -
Ratings -
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Lead Style -
Lead Spacing -
Height - Seated (Max) -
Features -
Failure Rate -
Capacitance 47 pF