CB028B0104JBA ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
CB028B0104JBA
In Stock 4411 pcs Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
CB028B0104JBA
Manufacturer / Brand
KYOCERA AVX
Part of Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 16VDC 1210
Datasheets:
CB028B0104JBA(1).pdfCB028B0104JBA(2).pdfCB028B0104JBA(3).pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
ROHS3 Compliant
Stock Condition:
New original, 4411 pcs Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number CB028B0104JBA
Manufacturer / Brand KYOCERA AVX
Stock Quantity 4411 pcs Stock
Category Capacitors > Film Capacitors
Description CAP FILM 0.1UF 5% 16VDC 1210
Lead Free Status / RoHS Status: ROHS3 Compliant
Voltage Rating - DC 16V
Voltage Rating - AC 10V
Tolerance ±5%
Termination Solder Pads
Size / Dimension 0.130' L x 0.098' W (3.30mm x 2.50mm)
Series CB
Ratings -
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Lead Spacing -
Height - Seated (Max) 0.083' (2.10mm)
Features -
Dielectric Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
Capacitance 0.1 µF