CWR09FC475KCB ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
CWR09FC475KCB
Stock Available Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
CWR09FC475KCB
Manufacturer / Brand
KYOCERA AVX
Part of Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 10V 1510
Datasheets:
Lead Free Status / RoHS Status:
RoHS non-compliant
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number CWR09FC475KCB
Manufacturer / Brand KYOCERA AVX
Category Capacitors > Tantalum Capacitors
Description CAP TANT 4.7UF 10% 10V 1510
Lead Free Status / RoHS Status: RoHS non-compliant
Voltage - Rated 10 V
Type Molded
Tolerance ±10%
Size / Dimension 0.150' L x 0.100' W (3.81mm x 2.54mm)
Series Military, MIL-PRF-55365/4, CWR09
Package / Case 1510 (3825 Metric)
Package Bulk
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Manufacturer Size Code D
Lifetime @ Temp. -
Lead Spacing -
Height - Seated (Max) 0.065' (1.65mm)
Features High Reliability
Failure Rate C (0.01%)
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.5Ohm
Capacitance 4.7 µF