F971V474MAAHT3 ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
F971V474MAAHT3
Stock Available Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
F971V474MAAHT3
Manufacturer / Brand
KYOCERA AVX
Part of Description:
CAP TANT 0.47UF 20% 35V 1206
Datasheets:
F971V474MAAHT3(1).pdfF971V474MAAHT3(2).pdfF971V474MAAHT3(3).pdfF971V474MAAHT3(4).pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
ROHS3 Compliant
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number F971V474MAAHT3
Manufacturer / Brand KYOCERA AVX
Category Capacitors > Tantalum Capacitors
Description CAP TANT 0.47UF 20% 35V 1206
Lead Free Status / RoHS Status: ROHS3 Compliant
Voltage - Rated 35 V
Type Molded
Tolerance ±20%
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series F97-HT3
Ratings AEC-Q200
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 135°C
Mounting Type Surface Mount
Manufacturer Size Code A
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 135°C
Lead Spacing -
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Features Automotive, High Reliability
Failure Rate -
ESR (Equivalent Series Resistance) 10Ohm
Capacitance 0.47 µF