F980J476MSA ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
F980J476MSA
In Stock 24508 pcs Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
F980J476MSA
Manufacturer / Brand
KYOCERA AVX
Part of Description:
CAP TANT 47UF 20% 6.3V 0805
Datasheets:
F980J476MSA(1).pdfF980J476MSA(2).pdfF980J476MSA(3).pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
ROHS3 Compliant
Stock Condition:
New original, 24508 pcs Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number F980J476MSA
Manufacturer / Brand KYOCERA AVX
Stock Quantity 24508 pcs Stock
Category Capacitors > Tantalum Capacitors
Description CAP TANT 47UF 20% 6.3V 0805
Lead Free Status / RoHS Status: ROHS3 Compliant
Voltage - Rated 6.3 V
Type Molded
Tolerance ±20%
Size / Dimension 0.079' L x 0.049' W (2.00mm x 1.25mm)
Series F98
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Manufacturer Size Code S
Lifetime @ Temp. -
Lead Spacing -
Height - Seated (Max) 0.035' (0.90mm)
Features General Purpose
Failure Rate -
ESR (Equivalent Series Resistance) 6Ohm
Capacitance 47 µF