LKT1AF-12V ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
LKT1AF-12V
In Stock 7 pcs Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
LKT1AF-12V
Manufacturer / Brand
Panasonic Electric Works
Part of Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V
Datasheets:
LKT1AF-12V(1).pdfLKT1AF-12V(2).pdfLKT1AF-12V(3).pdfLKT1AF-12V(4).pdfLKT1AF-12V(5).pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
RoHS Compliant
Stock Condition:
New original, 7 pcs Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number LKT1AF-12V
Manufacturer / Brand Panasonic Electric Works
Stock Quantity 7 pcs Stock
Category Relays > Power Relays, Over 2 Amps
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V
Lead Free Status / RoHS Status: RoHS Compliant
Termination Style PC Pin
Switching Voltage 277VAC - Max
Series LK-T
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Release Time 5 ms
Relay Type General Purpose
Package Tray
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Operate Time 15 ms
Must Release Voltage 1.2 VDC
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Mounting Type Through Hole
Features -
Contact Rating (Current) 5 A
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Coil Voltage 12VDC
Coil Type Non Latching
Coil Resistance 576 Ohms
Coil Insulation -
Coil Current 20.8 mA