MCD56-18IO8B ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
MCD56-18IO8B
Stock Available Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
MCD56-18IO8B
Manufacturer / Brand
IXYS
Part of Description:
MOD THYRISTOR/DIO 1800V TO-240AA
Datasheets:
MCD56-18IO8B(1).pdfMCD56-18IO8B(2).pdfMCD56-18IO8B(3).pdfMCD56-18IO8B(4).pdfMCD56-18IO8B(5).pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
ROHS3 Compliant
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number MCD56-18IO8B
Manufacturer / Brand IXYS
Category Discrete Semiconductor Products > Thyristors - SCRs - Modules
Description MOD THYRISTOR/DIO 1800V TO-240AA
Lead Free Status / RoHS Status: ROHS3 Compliant
Voltage - Off State 1.8 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Structure Series Connection - SCR/Diode
Series -
Package / Case TO-240AA
Package Box
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Mounting Type Chassis Mount
Current - On State (It (RMS)) (Max) 100 A
Current - On State (It (AV)) (Max) 64 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1500A, 1600A
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 100 mA