T356J336M025AS ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
T356J336M025AS
Stock Available Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
T356J336M025AS
Manufacturer / Brand
KEMET
Part of Description:
CAP TANT 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheets:
T356J336M025AS(1).pdfT356J336M025AS(2).pdfT356J336M025AS(3).pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
RoHS non-compliant
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number T356J336M025AS
Manufacturer / Brand KEMET
Category Capacitors > Tantalum Capacitors
Description CAP TANT 33UF 20% 25V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status: RoHS non-compliant
Voltage - Rated 25 V
Type Conformal Coated
Tolerance ±20%
Size / Dimension 0.331' Dia (8.40mm)
Series T356, UltraDip II
Package / Case Radial
Package Bulk
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Manufacturer Size Code J
Lifetime @ Temp. -
Lead Spacing 0.200' (5.08mm)
Height - Seated (Max) 0.551' (14.00mm)
Features General Purpose
Failure Rate -
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2Ohm
Capacitance 33 µF